Ludzkie ciało to skomplikowany labirynt.
Ortopedia zajmuje się schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego
składającego się z setek kości, stawów i mięśni.
Trawa Neptunowa
- licząca 100 000 lat kolonia zagrożonej trawy morskiej.
Ortopedia
Wieloletnie doświadczenie, rozległa wiedza oraz interdyscyplinarne podejście do każdego przypadku to cechy, które charakteryzują Zespół Ortopedyczny Life pod kierownictwem dr. n. med. Roberta Śmigielskiego.
Dr n. med. Robert Śmigielski
To wiodący ortopeda, ekspert w dziedzinie medycyny sportowej i regeneracyjnej z ponad 20-letnim doświadczeniem.
Prekursor nowych trendów w zakresie technik operacyjnych, w tym anatomicznej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (WKP) metodą „ribbon”. Jako jeden z pierwszych w Polsce przeprowadził przeszczep łąkotki oraz wprowadził do ortopedii terapię komórkami macierzystymi, która przyspiesza gojenie oraz wspomaga regenerację układu mięśniowo-szkieletowego.
Stale poszerza swoje kwalifikacje i rozwija stosowane przez siebie metody leczenia poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i technologii takich jak planowanie oraz wydruki w 3D. By być na bieżąco z najnowszymi doniesieniami i osiągnieciami medycyny współpracuje ze specjalistami z całego świata oraz uczestniczy w międzynarodowych kongresach. Wykładowca i autor wielu publikacji naukowych, współautor podręcznika dotyczącego chirurgii kolana powstającego we współpracy z Harvard Medical School.
Całe życie zafascynowany sportem. Swoją pasję przekłada na pracę zawodową. Od lat leczy i wspiera sportowców. Współpracował m.in. z tancerzami Teatru Wielkiego, Opery i Baletu Narodowego, Polskim Związkiem Pływackim oraz Polskim Związkiem Piłki Nożnej oraz zespołem olimpijskim Polskiego Związku Lekkoatletyki. Członek Misji Medycznej podczas wielu Igrzysk Olimpijskich, w tym w Rio de Janeiro, Pekinie, Turynie i Atenach.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ…Nasze korzenie to Sport i Medycyna Regeneracyjna
Od ponad dwóch dekad pracujemy ze światowej klasy sportowcami, pomagając im zdobywać złoto.
Sport, zwłaszcza wyczynowy, jest niezwykle wymagający i nie pozostaje bez wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne. Kariera sportowca to wzloty i upadki. Niemal niemożliwe jest znalezienie zawodowodnika, który nie uległby kontuzji przez całą swoją karierę.
Nasz interdyscyplinarny zespół pracuje z uznanymi zawodnikami, zapewniając im dostęp do spersonalizowanej fizjoterapii, treningów medycznych i odnowy biologicznej. Oferujemy również wsparcie w zakresie psychologii sportu oraz zoptymalizowych strategii żywieniowych. Wszystko to po to, aby zapewnić im szczytową formę, kiedy tego najbardziej potrzebują.
Zasady, które wykorzystujemy w pracy ze sportowcami wyczynowymi wnosimy do opieki nad każdym Pacjentem.
Holistyczne podejście
Przestań żyć z dolegliwościami i bólem!
Wspólnie omówimy Twój stan zdrowia, zbierzemy szczegółowy wywiad medyczny i przeprowadzimy badanie przedmiotowe. Jeżeli będzie to konieczne, lekarz zleci badania dodatkowe, takie jak diagnostyka obrazowa, badania laboratoryjne i testy funkcjonalne, by najlepiej poznać Twój stan i potrzeby. Naszym celem jest zrozumieć problem i móc zaproponować odpowiedni sposób leczenia.
Do zdrowia naszych Pacjentów podchodzimy holistycznie. Ból stawów może mieć więcej wspólnego z tym co jesz niż z uszkodzeniem danej struktury i może wymagać dalszych konsultacji i wdrożenia leczenia wykraczającego poza ortopedię, na przykład w zakresie medycyny żywienia.
Nasi eksperci działają wspólnie, aby opracować dla Ciebie dedykowany kompleksowy plan leczenia.
Leczenie Zachowawcze
obejmuje nieinwazyjne lub minimalnie inwazyjne procedury
Połączenie terapii manualnej, ćwiczeń i technik rozluźniających oraz wspomagających krążenie, a tym samym proces gojenia i rekonwalescencji.
Stosowanie leków w celu łagodzenia bólu, redukcji obrzęku oraz innych dolegliwości, które występują przy okazji urazu lub w przebiegu choroby.
Zabiegi, które zwiększają naturalną zdolność organizmu do regeneracji, w tym terapia komórkami macierzystymi. Mezenchymalne komórki macierzyste stosowane w Life Institute są pozyskiwane ze sznura pępowinowego lub tkanki tłuszczowej.
Metody stymulujące układ krążenia, przyspieszające gojenie i naprawę tkanek - od magnetoterapii, poprzez rozwiązania wspomagające osteogenezę, aż po kardiologicznie synchronizowaną pulsoterapię.
Stworzenie zoptymalizowanej strategii żywieniowej i suplementacyjnej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Dzięki wsparciu i poradom naszych dietetyków i szefów kuchni Pacjenci w prosty sposób mogą poprawić swój stan ogólny i samopoczucie.
Leczenie Operacyjne
szyte na miarę
Stosowane jest w szczególnie wymagających przypadkach. Kiedy wcześniejsze leczenie nie przyniosło efektu wykorzystujemy innowacyjne rozwiązania i technologie, które zapewniają szybką rekonwalescencję oraz najlepsze możliwe, długoterminowe efekty leczenia.
Spersonalizowane Narzędzia Chirurgiczne (PSI)
Stosowane w przypadkach, gdy standardowe narzędzia nie są wystarczające. Pozwalają one szczegółowo zaplanować przebieg operacji, zwiększyć precyzyjność operatora, a tym samym skrócić czas jej trwania. Najistotniejszy jest jednak fakt, iż planowanie zabiegu pod kątem anatomii danego Pacjenta daje możliwość zaoszczędzić drobne naczynia krwionośne i nerwy, dzięki czemu przyspieszamy gojenie, regenerację i powrót do codziennych aktywności.
Komputerowe Planowanie Przedoperacyjne
Wspomagane komputerowo planowanie przedoperacyjne pozwala przeprowadzić symulację przebiegu operacji. Proces ten bazuje na wykorzystaniu zleconych przez lekarza badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa (TK), zdjęcia rentgenowskie (RTG) oraz rezonans magnetyczny (NMR). Planowanie przedoperacyjne pozwala skrócić czas trwania zabiegu, zwiększyć bezpieczeństwo Pacjenta oraz zapewnić najlepsze możliwe odległe wyniki leczenia.
Dedykowane Przymiary 3D
Zastosowanie technologii druku 3D zrewolucjonizowało przebieg niektórych zabiegów operacyjnych, w tym osteotomii i zespoleń skomplikowanych złamań. Dzięki stosowaniu spersonalizowanych przymiarów 3D operacje stają się mniej inwazyjne, bardziej dokładne i krótsze. W efekcie Pacjent szybko może wrócić do codziennych aktywności, a chirurg może pomóc większej ilości Pacjentów.
Nasze Doświadczenie
Mamy ogromną wiedzę i doświadczenie w leczeniu schorzeń ortopedycznych oraz interwencjach pourazowych. Nawet w najtrudniejszych przypadkach oferujemy skuteczną pomoc, która umożliwi szybki powrót do sprawności i codziennych zajęć. Oto obszary, w których się specjalizujemy:
STAW KOLANOWY
Ból i inne dolegliwości stawu kolanowego mogą być wynikiem urazu, przewlekłego stanu zapalnego lub uszkodzeń mechanicznych. Najczęściej dochodzi do uszkodzeń więzadeł, łąkotek oraz mięśni i ścięgien. Niezwykle częste są również złamania. Zajmujemy się także leczeniem zachowawczym i operacyjnym w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego (artrozy) oraz wspomagamy w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.
Ryzyko schorzeń stawu kolanowego wzrasta wraz z nadwagą, sytuacjami stresowymi, osłabieniem siły mięśniowej oraz pogorszoną koordynacją ruchową lub wcześniejszymi urazami.
W zależności od schorzenia tworzymy zoptymalizowany plan leczenia, który może uwzględniać leczenie zachowawcze, w tym leczenie biologiczne oraz fizjoterapię lub interwencję chirurgiczną. Wykonujemy następujące zabiegi: artroskopie, opracowanie bądź szycie łąkotek, rekonstrukcje więzadłowe i ścięgniste w tym anatomiczną rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego (metodą „ribbon”) oraz zespolenia złamań prostych, wieloodłamowych i zmęczeniowych. Nasi operatorzy wykonują również osteotomie oraz endoprotezoplastyki (połowicze i całkowite).
Nasz Zespół przyczynił się do wyznaczenia nowych standardów w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji stawu kolanowego.
przednie
Więzadło krzyżowe przednie (WKP) to jedno z kluczowych więzadeł stabilizujących staw kolanowy. Jego uszkodzenie wpływa na przyspieszenie powstawania zmian zwyrodnieniowych, a w przypadku sportowców – jeśli nie zostanie zrekonstruowane na czas, może oznaczać koniec kariery.
Łąkotki (boczna i przyśrodkowa) to struktury odpowiedzialne za stabilizację i amortyzację stawu kolanowego w ruchu. Ich prawidłowa funkcja zabezpiecza chrząstkę stawową przed przedwczesnym wytarciem.
Okolica przednia stawu kolanowego, gdzie często dochodzi do uszkodzeń chrząstki na powierzchni obciążanej rzepki i kości udowej prowadzących do artrozy.
Złamania wieloodłamowe wymagają szybkiej reakcji i odpowiedniego zabezpieczenia. Zbyt długie oczekiwanie na operację lub nieprawidłowe zaopatrzenie może doprowadzić do nieodwracalnych zmian, np. powstania stawu rzekomego.
Przypadki obejmujące nietypowe uszkodzenia, skomplikowane złamania lub rzadkie schorzenia, które wymagają starannie opracowanego planu leczenia i fizjoterapii.
Deformacje kości mogą dotyczyć wad rozwojowych bądź nabytych. Do najczęściej spotykanych zalicza się zaburzenie osi kończyn dolnych (kolana szpotawe bądź koślawe), deformacje stóp (paluch koślawy) oraz zaburzenie długości kończyn.
Ścięgno Achillesa
Ścięgno Achillesa jest najgrubszym, a jednocześnie najbardziej podatnym ze względu na swoją trójpęczkową budowę ścięgnem w ludzkim ciele. Ścięgno piętowe swoją budową przypomina skręconą linę złożoną z trzech części (mięśnia płaszczkowatego oraz głowy bocznej i przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki), które kończy wspólny przyczep do guza piętowego.
Do zerwania ścięgna Achillesa może przyczynić się szereg czynników biologicznych i mechanicznych, takich jak: wiek, poziom aktywności fizycznej oraz stan metabolizmu Pacjenta. Kiedy konieczne jest leczenie operacyjne, polega ono na wykonaniu podłużnego cięcia w przyśrodkowej części stawu skokowego i zszyciu zerwanego ścięgna. W przypadku urazu ścięgna Achillesa kluczowe jest niedopuszczenie do obrzęku stawu skokowego, który uniemożliwia leczenie operacyjne, a po zabiegu spowalnia gojenie i może doprowadzić do nieodwracalnych zaburzeń w funkcjonowaniu ścięgna.
Mięśnie i ścięgna
Ścięgno stanowi przedłużenie mięśnia aż do miejsca, gdzie przyczepia się do kości. Jest istotną częścią mięśni, a jego zadaniem jest przenoszenie siły skurczu mięśniowego na elementy kostne szkieletu. Mięśnie tworzą odpowiednio ułożone włókna kolagenowe o określonej sprężystości i właściwościach mechanicznych. Skurczanie i rozkurczanie się mięśni wywołuje ruch w stawie. Uszkodzenie mięśnia może prowadzić do ograniczenia ruchomości w stawie.
Rekonstrukcja ścięgien polega na zszyciu uszkodzonej struktury lub przyszyciu jej do kości. Podczas zabiegu przeprowadzane jest ocena okalających tkanek w celu wykluczenia innych uszkodzeń, takich jak uszkodzenie naczyń krwionośnych lub nerwów.
Specjalizujemy się również w rekonstrukcji mięśni: piersiowych, pośladkowych, zginaczy i prostowników stawu kolanowego, brzuchatego łydki itd.
Stopa
Problemy ze stopami mogą wystąpić w wyniku urazu, wad wrodzonych, zaburzeń metabolicznych (w tym podwyższonego poziomu kwasu moczowego, cholesterolu, itp.), stosowania niewłaściwego obuwia lub chorób, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatoidalne zapalenie stawów.
Jeśli leczenie zachowawcze jest niewystarczające lub niemożliwe, operacja może być najlepszym metodą leczenia. Operacje obejmują: korekcję deformacji palucha i palców stopy, usunięcie wyrośli kostnych, osteofitów, usuwanie ganglionów, zespolenia złamań itp.
Staw skokowy
Ból i obrzęk stawu skokowego mogą być wynikiem choroby zwyrodnieniowej stawu (chrząstka stawowa ulega starciu) lub reumatoidalnego zapalenia stawów.
Do zabiegów operacyjnych stawu skokowego, realizowanych przez zespół ortopedyczny Life należą m.in: artroskopia stawu skokowego, rekonstrukcje więzadeł, zespolenia złamań, osteotomie oraz operacja synowektomii (polegająca na usunięciu zmienionej chorobowo błony maziowej). W przypadku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawu (artroza) możliwe jest wykonanie artrodezy (usztywnienia stawu).
Staw ramienny
Artroskopia barku jest często stosowana w leczeniu urazów stożka rotatorów, stawu barkowo-obojczykowego, niestabilności i ograniczenia ruchomości stawu ramiennego (zamrożony bark).
Stan zapalny
Stan zapalny to naturalna reakcja układu immunologicznego na czynnik uszkadzający. Jest to bardzo dynamiczny i złożony proces inicjujący gojenie się tkanek. Z biochemicznego punktu widzenia, stan zapalny jest skutkiem uwalniania przez białe krwinki mediatorów ogólnoustrojowej odpowiedzi zapalnej w efekcie ekspozycji na konkretny czynnik bądź uraz.
Stan zapalny ma dwie odsłony – tę dobrą, krótkotrwałą, uczestniczącą w procesie naprawczym po przebytych urazach, zabiegach operacyjnych czy w efekcie ekspozycji na inny szkodliwy czynnik. W tych sytuacjach stan zapalny odgrywa zasadniczą rolę w zachowaniu integralności tkanek i homeostazie.
Dla odmiany, przewlekły stan zapalny leży u podstaw patogenezy szeregu chorób układu mięśniowo-szkieletowego, w tym zmian zwyrodnieniowych, zaburzeń funkcji oraz chorób korelowanych z procesem starzenia (osteoporoza, sarkopenia, artroza). Stan zapalny najczęściej przejawia się bólem, zwiększonym uciepleniem, ograniczeniem ruchomości i obrzękiem. Od wielu lat stan zapalny uważany jest również za jeden z filarów procesu starzenia.
Przyczyny przewlekłego stanu zapalnego:
- Zaburzenia metaboliczne (takie jak dyslipidemia i dna moczanowa/podagra) często wynikające z nieprawidłowej diety, braku ruchu, niezdrowych nawyków i stosowania używek (alkohol, papierosy)
- Przewlekły stres
- Predyspozycje genetyczne i uwarunkowania epigenetyczne
- Choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia krążenia
- Choroba zwyrodnieniowa stawów (artroza)
- Reumatoidalne zapalenie stawów
- Nieleczona infekcja lub uraz
Odżywianie odgrywa kluczową rolę w redukowaniu stanu zapalnego. Składniki odżywcze, które mogą być źródłem stanu zapalnego to: cukry (węglowodany), tłuszcze nasycone, tłuszcze trans, kwasy tłuszczowe Omega 4, GMO, gluten.
Stany zapalne są leczone przede wszystkim zachowawczo – metodami naturalnymi (dietoterapia w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną) i z pomocą środków farmakologicznych (stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych). W przypadku przewlekłego stanu zapalnego szczególną uwagę w terapii zwraca się na dietę i suplementację oraz spożywanie dużej ilości płynów. Rozwiązania farmakologiczne stanowią pomoc doraźną. W leczeniu schorzeń ortopedycznych wynikających z przewlekłego stanu zapalnego niezwykle skuteczne są terapie biologiczne – iniekcje płytkopochodnych czynników wzrostu oraz produktów leczniczych z komórek macierzystych.
To krótkotrwały, z reguły kilkudniowy stan pojawiający się w odpowiedzi na uraz tkanek. Charakteryzuje się pięcioma kluczowymi objawami: bólem, zaczerwienieniem, ograniczeniem zakresu ruchu, obrzękiem oraz zwiększonym uciepleniem.
To utrzymujący się stan zapalny o niskim stopniu nasilenia, który może mieć długotrwałe skutki dla całego organizmu. Może wynikać z nieleczonego ostrego stanu zapalnego (wywołanego przez infekcję lub uraz), ciągłego narażenia na czynniki zapalne (żywność, substancje chemiczne, zanieczyszczenia) i/lub zaburzeń autoimmunologicznych. Objawy obejmują ból, zmęczenie, bezsenność, depresję, uczucie niepokoju, komplikacje żołądkowe, przyrost/utrata wagi.
Autorskie metody leczenia i techniki operacyjne
Pod kierownictwem dr. n. med. Śmigielskiego, Zespół Ortopedyczny Life opracował innowacyjne protokoły leczenia oparte na wieloletnim doświadczeniu w pracy z tysiącami Pacjentów.
Zabiegi „anatomiczne”
Absolutną podstawą i wspólnym mianownikiem wszystkich technik stosowanych przez Zespół Life podczas zabiegów operacyjnych oraz w trakcie usprawniania Pacjenta po zabiegu są anatomia i biomechanika.
Anatomia daje nam obraz tego jak dana struktura przebiegała wyjściowo i do jakiego „naturalnego ideału” powinniśmy dążyć. Biomechanika natomiast dostarcza wiedzy na temat funkcji i interakcji, do jakich dochodzi pomiędzy konkretnymi strukturami.
Zgodnie z naszą filozofią chirurg podczas operacji odtwarza anatomiczną strukturę tak, by maksymalnie zaoszczędzić naczynia krwionośne, nerwy i nieuszkodzone tkanki położone w okolicy uszkodzonej struktury. Wszystko to po to, by skrócić okres rekonwalescencji pooperacyjnej, przyspieszyć gojenie i dać fizjoterapeucie możliwość pracy nad przywróceniem, a na dalszym etapie wzmocnieniem i poprawą funkcji operowanej okolicy.
Wspólnie nasz Zespół będąc ze sobą w stałym kontakcie, dając sobie nawzajem wskazówki tworzy optymalne warunki do powrotu do zdrowia i sprawności w najkrótszym możliwym czasie ograniczając ryzyko ponownego urazu do minimum.
Anatomiczna Rekonstrukcja WKP
metodą „ribbon”
Badania anatomiczne przeprowadzone przez dr. Śmigielskiego zaskutkowały powstaniem techniki operacyjnej oraz specjalistycznego zestawu narzędzi stosowanego podczas tego typu operacji.
Podczas rekonstrukcji więzadła krzyżowego nasz zespół używa instrumentarium Medacta M-ARS ACL SetOsteotomie z wykorzystaniem
Dedykowanych Przymiarów 3D
Osteotomia to zabieg polegający na korekcji osi kończyny poprzez nacięcie kości i odchylenie jej pod odpowiednim kątem. Zabieg ten wykonuje się często w przypadkach choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego (artrozy) w celu przeniesienia obciążeń z bardziej zużytej części stawu na część mniej uszkodzoną. Dzięki temu można odwlec w czasie konieczność wymiany stawu na protezę.
Osteotomia to punkt wyjściowy dla regeneracji chrząstki, którą można w dalszym etapie leczenia wspomagać za pomocą biologicznie na przykład wykorzystując autorski protokół terapii komórkami macierzystymi.
Osteotomie, które wykonuje Zespół Ortopedyczny Life są bardzo precyzyjne i mniej inwazyjne poprzez zastosowanie dedykowanych przymiarów 3D. Dzięki temu Pacjenci znacznie szybciej mogą wrócić do codziennych aktywności.
Artroskopowa naprawa łąkotek
Kluczowe w skutecznym leczeniu operacyjnym uszkodzonych łakotek jest dobranie odpowiedniej techniki biorąc pod uwagę typ i lokalizację uszkodzenia oraz anatomię i biomechanikę tych struktur. Dzięki skutecznej interwencji przeprowadzonej w odpowiednim czasie zwiększamy szanse na wygojenie uszkodzonej łąkotki a tym samym zachowanie prawidłowej funkcji stawu kolanowego. Dr n. med. R. Śmigielski jest znanym na całym świecie ekspertem w zakresie anatomii i chirurgii łąkotek.
Rekonstrukcja mięśni i ścięgien
Urazy mięśni i ścięgien są wręcz wpisane w karierę zawodowego sportowca. Zespół Ortopedyczny Life specjalizuje się w chirurgicznych zabiegach naprawczych mięśni i ścięgien, w tym: uszkodzeń mięśni piersiowych, mięśnia dwugłowego i trójgłowego ramienia, mięśnia brzuchatego łydki, mięśni pośladkowych i nie tylko. Po zabiegu rekonwalescencja jest dość szybka ze względu na stosowane uzupełniające leczenie biologiczne. Niemniej, fizjoterapia i dopuszczenie do aktywności fizycznej i sportowej jest uzależnione od indywidulanego tempa gojenia danego Pacjenta, które jest regularnie monitorowane w badaniach obrazowych oraz podczas wizyt kontrolnych.
Anatomiczna rekonstrukcja ścięgna Achillesa
Uszkodzenia zarówno częściowe jak i całkowite w przypadku sportowców i osób aktywnych fizycznie rekonstruowane są w najkrótszym możliwym czasie od urazu. Niemniej, czasami nie jest to możliwe ze względu na stan pacjenta lub obrzęk, który jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia operacji. Zespół Ortopedyczny Life dokłada wszelkich starań by odpowiednio przygotować pacjenta do zabiegu poprzez wdrożenie działań, które mają na celu redukcję obrzęku i stanu zapalnego przed i po operacji. Dzięki dbałości o stan całego organizmu jak i uszkodzonej strok tury zwiększamy szansę na szybką rekonwalescencję i powrót do codziennych aktywności i sportu.
Leczenie Biologiczne
Terapia biologiczna to mało inwazyjna forma leczenia wielu schorzeń i dolegliwości. W niektórych przypadkach stanowi alternatywę dla leczenia operacyjnego bądź stanowi terapię uzupełniająca zabieg - wspomagając gojenie i rekonwalescencję po zabiegu.
Komórki Macierzyste w Ortopedii
Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki, które mają ogromną zdolność do przekształcania się w wyspecjalizowane komórki. Dzięki temu mają one zastosowanie w odbudowie uszkodzonych tkanek.
Komórki macierzyste stosowane w ramach etycznego Eksperymentu Leczniczego realizowanego przez Life Institute pochodzą z dwóch źródeł:
ᐧ tkanki tłuszczowej
ᐧ sznura pępowinowego (Galarety Whartona)
Terapia z wykorzystaniem Płytkopochodnych Czynników Wzrostu
Płytkopochodne czynniki wzrostu (z ang. platelet-derived growth factors, PDGF), wspomagają proces się ran i regeneracji uszkodzonych ścian naczyń krwionośnych. Procedura podania PDGF polega na pobraniu pełnej krwi od Pacjenta, następnie przygotowaniu preparatu (system Arthrex Angel) oraz jego podaniu pod kontrolą USG w okolicę chorego lub operowanego stawu/rejonu ciała. W ramach standardowej procedury pooperacyjnej rekomendujemy podanie PDGF po zabiegach osteotomii, rekonstrukcji WKP, artroskopii, itp.
Dostawowe Iniekcje Kwasu Hialuronowego
Stosowane w leczeniu bólu stawu wywołanego chorobą zwyrodnieniową stawów. Efekty terapeutyczne obejmują:
ᐧ poprawienie właściwości płynu stawowego zmniejszające tarcie w obrębie stawu, a tym samym zmniejszenie bólu i uczucia sztywności,
ᐧ redukcję stanu zapalnego oraz obrzęku
ᐧ redukcję dolegliwości bólowych.
Kwas hialuronowy to polisacharyd należący do glikozaminoglikanów. W naszym ciele wchodzi w skład tkanki łącznej i jest również jednym z głównych składników płynu stawowego oraz macierzy zewnątrzkomórkowej. Kwas hialuronowy odpowiada za wiskoelastyczność płynu stawowego, co ma ogromne znaczenie w regulacji sił tarcia oddziaływujących na chrząstkę stawową.
Terapia Dożylna
Stosowana w celu optymalizacji i przyspieszenia procesu gojenia i regeneracji. Witaminy, minerały i aminokwasy podawane są bezpośrednio do krwiobiegu, omijając układ pokarmowy, co powoduje większą absorpcję składników odżywczych.
Diagnostyka Obrazowa
Diagnostyka obrazowa jest bardzo istotnym elementem procesu diagnostycznego. Pozwala na wczesne wykrycie zmian strukturalnych zachodzących w organizmie.
Badanie USG
Badanie USG to nieinwazyjne badanie obrazowe, które opiera się na falach akustycznych o wysokiej częstotliwości. Diagnostyczna ultrasonografia jest wykorzystywana do: - oceny ciągłości ścięgien, więzadeł i mięśni - identyfikacji i ocena natężenia stanu zapalnego, wykrycie zmian zwyrodnieniowych na tle metabolicznym, choroby reumatoidalnej; - pomocniczo przy iniekcji dostawowej lub w okolice zmienionej chorobowo tkanki Możliwe jest również wykonanie USG dopplerowskiego. Tego typu badanie pozwala na ocenę przepływu żył oraz tętnic.
Artroskopia Igłowa (Arthrex Nanoscope)
Artroskopia igłowa wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i pozwala na minimalnie inwazyjną, wysoce szczegółową ocenę chrząstki i struktur wewnątrzstawowych. Może być stosowana jako narzędzie diagnostyczne oraz nawigacja w leczeniu biologicznym, np. podczas podawania komórek macierzystych.
W celu uzyskania kompletnej oceny stanu zdrowia pacjenta, oprócz powyższych badań, które są wykonywane w klinice Life, może być konieczność przeprowadzenia dodatkowej diagnostyki obrazowej wykonywanej w placówkach partnerskich:
Poznaj nasz zaufany zespół ekspertów:
Dr n. med. Robert Śmigielski
Ortopedia, Traumatologia, Medycyna sportowa i regeneracyjna
Warszawski Uniwersytet Medyczny
PRZECZYTAJ WIĘCEJ...Dr Daniel Kopko
Ortopedia, Traumatologia, Medycyna sportowa i regeneracyjna
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
CZYTAJ WIĘCEJ...Aby zapoznać się z pełną listą naszych zabiegów i terapii
Aby umówić się na wizytę u lekarza